Brattleboro track teams sweep home meet

Posted
Reformer Staff



BRATTLEBORO — Jasper Reed won the 100, 200, long jump, and triple jump to lead the Brattleboro Union High School boys track team to victory in Thursday's eight-school meet at the Freeman Oval.



The Colonel boys finished with 141 points. Rival Mount Anthony Union (91 points) and Burr and Burton (56.5) also reached the podium.



The Brattleboro girls team also prevailed, scoring a meet-best 137 points. Woodstock took second with 58 points, while MAU finished third with 48 points.



The Colonel girls won two of the three relays, with Maggie Lonardo, Alina Secrest, Dory Abdallah, and Kharisma Boyd taking the 4x100, and the foursome of Emilia Dick-Fiora Del Fabro, Alexandra Miskovich, Elery Loggia, and Liz Morse finishing first in the 4x800.



Ben Brady, Kade Perrotti, Evan Koch, and Isaac Freitas-Eagan struck gold in the 4x400 relay for the BUHS boys.



The winners of all 36 events are shown below.



Girls

Pole Vault — Winter Matweecha, Brattleboro, 6-06

Javelin — Grace Vollers, Woodstock, 121-02

Long Jump — Maggie Lonardo, Brattleboro, 14-06.5

Triple Jump — Kharisma Boyd, Brattleboro, 32-04.5

Shot Put — Asia Desmarais, Brattleboro, 28-08

High Jump — Jordan Mattison, MAU, 4-10

Discus — Kai Boyd, Brattleboro, 73-03

100 Hurdles — Alyssa Ripley, Green Mountain, 18.82

300 Hurdles — Jordan Mattison, MAU, 53.39

100 Dash — Amanda Deppert, Mill River, 13.53

200 — Amanda Deppert, Mill River, 27.91

400 — Lily Walker Money, Woodstock, 1:07.92

800 — Sarah Umphlett, MAU, 2:38.49

1500 — Delaney Bullock, The Putney School, 5:09.52

3000 — Delaney Bullock, The Putney School, 11:08.23

4x100 Relay — Brattleboro, 54.63

4x400 Relay — MAU, 4:55.61

4x800 Relay — Brattleboro, 11:13.32



Boys

Pole Vault — Orion Stone, Brattleboro, 10-06

Javelin — DJ Mulroy, BBA, 133-10

Long Jump — Jasper Reed, Brattleboro, 21-04.5

Triple Jump — Jasper Reed, Brattleboro, 42-11.75

Shot Put — Isiah Gilbeau, Brattleboro, 38-03

High Jump — Austin Martinka, MAU, 5-06

Discus — William Frank, BBA, 106-07

110 Hurdles — Evan Koch, Brattleboro, 17.15

300 Hurdles — Evan Koch, Brattleboro, 45.36

100 Dash — Jasper Reed, Brattleboro, 11.68

200 — Jasper Reed, Brattleboro, 23.71

400 — Ian Maier, BBA, 54.48

800 — Matthew Bassette, Woodstock, 2:13.38

1500 — Isaac Freitas-Eagan, Brattleboro, 4:25.81

3000 — Isaac Freitas-Eagan, Brattleboro, 9:39.71

4x100 Relay — MAU, 49.16

4x400 Relay — Brattleboro, 3:56.63

4X800 Relay — MAU, 9:04.49




TALK TO US

If you'd like to leave a comment (or a tip or a question) about this story with the editors, please email us. We also welcome letters to the editor for publication; you can do that by filling out our letters form and submitting it to the newsroom.



Powered by Creative Circle Media Solutions